Raggafaya: Shaggy, Punktak, Hauka, Chill, Les Farooosh

Home Koncerty Historia Sukcesy Dyskografia Teksty Sylwetki Galeria Kontakt Linki Rider

Historia zespołu Raggafaya

Wykopaliska

2004

Jesienią pierwszy eksperymentalny skład zespołu utworzyli:
Mikołaj Górski (Punktak): perkusja;
Dominik Hałka (Hauka): gitara basowa, śpiew;
Michał Janicki (Jogurt): instrumenty klawiszowe;
Michał Karpiński (Czeczen): śpiew;
Robert Komorowski (Zomo): gitara, perkusjonalia, śpiew;
Mateusz Radź (DJ Top Cut): gramofony;
Paweł Wódczyński (Szczur): gitara.

2005

Eksperymentalny skład nie przetrwał. Zespół praktycznie przestał istnieć.

2006

Jesienią spotkanie Dominika Hałki (Hauka) i lokalnego rappera Pawła Laskowskiego (Enzym) zaowocowało odrodzeniem się idei zespołu. Do zespołu dołączyli: Nataniel Marsal Cabitango (Chill) oraz beat boxer Leśmian.
W tym czasie zespół koncertował bez instrumentarium w lokalnych klubach, opierając się jedynie na wokalach oraz wcześniej przygotowanych ścieżkach z podkładami muzycznymi.


Historia

2007

W styczniu zespół sformował swój obecny skład:
Michał Dolak (Shaggy): gitara;
Mikołaj Górski (Punktak): perkusja;
Dominik Hałka (Hauka): instrumenty klawiszowe, śpiew;
Paweł Laskowski (Enzym): śpiew;
Nataniel Marsal Cabitango (Chill): śpiew;
Maciej Trembowiecki (Les Farooosh): gitara basowa.

Pierwszy koncert tego składu (gościnnie wystąpił Leśmian) odbył się 10. marca 2007 w Słupskim Ośrodku Kultury.

18. sierpnia zespół wystąpił na festiwalu Ostróda Reggae Festival, zdobywając pierwszą nagrodę w postaci nagrania singla w studiu "Radioaktywni" w Częstochowie. Płyta została nagrana jesienią.

2008

Płytka nagrana jesienią 2007 w studiu "Radioaktywni" w Częstochowie otrzymuje tytuł Bongoizm. Nakładem wydawnictwa "Zima" ukazuje się w marcu 2008 i zostaje dołączona do 8. wydania czasopisma "Free Colours".

2009

W lutym Raggafaya wystąpiła w słupskim klubie "Keller Pub" jako support zespołu Farben Lehre. Wtedy zespołem zanteresował się lider Faben Lehre - Wojtek Wojda i postanowił go promować.

Z inicjatywy Wojtka Wojdy w lipcu w studiu "Q" w Pile zespół rozpoczął nagrania do swojej pierwszej płyty dla wydawnictwa "Lou & Rocked Boys" z Wrocławia. Realizacją nagrań zajmował się Tomasz Rożek (Tom Horn) przy współpracy Dominika Hałki.

2010

15. marca pod nazwą Karrambol ukazuje się pierwsza płyta zespołu, wydana przez "Lou & Rocked Boys" z Wrocławia.

Zespół wiele koncertuje u boku uznanych już formacji. Między innymi: Farben Lehre, Kult, Paprika Korps, O.S.T.R., Enej, Big Cyc, Mr Zoob, Star Guard Muffin.

2011

Zespół nadal wiele koncertuje. Bierze udział w trasie koncertowej Punky Reggae Live, organizowanej corocznie od 2004 przez zespół Farben Lehre.

25. marca wystąpił w koncercie na żywo w Studiu Koncertowo-Nagraniowym im. Czesława Niemena w Radio Koszalin.

Późną wiosną zespół postanowił spróbować swoich sił w kwalifikacjach do festiwalu Przystanek Woodstock 2011, odnosząc wielki sukces. Jako jeden z czterech spośród 700 zgłoszonych zespołów został zakwalifikowany przez Fabrykę Zespołów Jurka Owsiaka do występu na głównej scenie festiwalu. Koncert odbył się 4. sierpnia. Zespół otrzymał również zaproszenie do uczestnictwa w finale WOŚP 2012 w Warszawie.

3. lipca zespół wziął udział w festiwalu Reggae Na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim. Został laureatem Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka, organizowanym w ramach tego festiwalu.

Z wiarą w możliwości popularyzacji swojego przekazu, latem zespół zgłosił się do eliminacji II edycji programu Must Be The Music (Tylko muzyka), emitowanego przez TV Polsat. W wyniku kolejnych przesłuchań i występu półfinałowego na żywo, 9. października przeszedł do rozgrywki finałowej programu.

23. października został przez Radio Gdańsk wyemitowany koncert, nagrany tam w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna.

6. listopada zespół postrzegany przez jury i publiczność jako jeden z faworytów, wystąpił w finale II edycji programu Must Be The Music (Tylko muzyka), emitowanego przez TV Polsat.

18. listopada pod nazwą Dźwiękoszczelni ukazuje się kolejna EP-ka zespołu, wydana nakładem "Lou & Rocked Boys". Znalazły się na niej między innymi nie publikowany dotąd na autorskich płytach utwór "Cza Cza Cza" oraz niemal nowy "Chcą więcej", będący zwiastunem kolejnego LP zespołu.

6. grudnia nakładem wydawnictwa "Złoty Melon", związanego z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy ukazuje się album (DVD + CD) z rejestracją koncertu zespołu podczas fetiwalu Przystanek Woodstock 2011.

Jesienią zespół rozpoczął prace nad nagraniami do swojej kolejnej płyty LP.

2012

Na zaproszenie Jurka Owsiaka 8. stycznia 2012 zespół wystąpił w koncercie XX Finału WOŚP 2012 w Warszawie w dwóch odsłonach. W pierwszej na Placu Defilad, w drugiej w studiu 2. programu TVP. Obydwie odsłony były na żywo transmitowane przez TVP. W studiu telewizyjnym Jurek Owsiak razem z zespołem odśpiewał przed kamerami "Płonie Babilon" (z rep. zespołu Izrael).

22. marca w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym na Gali Koszalińskiej Kultury, zespół został wyróżniony za swoje dotychczasowe osiągnięcia nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina.

23. kwietnia nakładem wydawnictwa "Lou & Rocked Boys" ukazał się przygotowywany od jesieni 2011 album Mixturrra. Album zawiera 12 utworów z których 2 pojawiły się wcześniej na EP-ce Dźwiękoszczelni, natomiast 10 to nowe publikacje.

26. listopada z przyczyn osobistych zespół opuścił Paweł "Enzym" Laskowski. Dziękujemy Pawłowi za wspólną, wieloletnią pracę, jego wkład w twórczość kapeli i życzymy mu powodzenia w dalszej działalności.

Rok 2012 był rekordowy pod względem liczby odbytych koncertów. Ilość koncertów zamknęła się liczbą 111.

2013

Od początku roku wiele koncertów klubowych oraz większych scen. Między innymi Raggafaya at Lou&Rocked Boys na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W pięcioosobowym już składzie zespół rozpoczął prace nad swoją trzecią pełną płytą, którą planuje wydać do końca 2013 roku.

W marcu zespół został zaproszony do udziału w Jarocin Festiwal 2013.

W dniach 15-17 maja 2013 został nakręcony materiał filmowy na potrzeby teledysku do utworu "Siemasz Brat". Fotoreportaż z planu znajdziesz tutaj

W 2013 roku zespół zagrał łącznie 94 koncerty. Liczba ta zawiera udział w siedmiu festiwalach.
25.01. - Afryka Reggae Festival Toruń
19.07. - Festiwal Energii Jaworzno
20.07. - Jarocin Festiwal
26.07. - Gdańsk DŸwiga Muzę
31.07. - Przystanek Woodstock Kostrzyn n. Odrą
09.11. - Festiwal Generacja Koszalin
24.11. - Festiwal "Cooltura Porozumienia" Kraków
Niewątpliwie najważniejszymi wyróżnieniami były: pierwsze w historii zespołu zaproszenie na Jarocin Festiwal oraz powrót po dwóch latach na Przystanek Woodstock.

Plany związane z wydaniem kolejnej płyty zostały przesunięte na jesień 2014.


Teraz

2014

Pierwsza połowa 2014 roku to intensywna praca nad nowym albumem studyjnym, przerywana od czasu do czasu koncertami. Nowy album zatytułowany "Terrrrapia" miał swoją premierę 17. sierpnia podczas Ostróda Reggae Festival.

Pierszy singiel z płyty - "Tango i Rumba", do którego powstał również klip, dotarł do 2. miejsca listy przebojów "Turbo Top" na antenie Antyradia i zagościł na dobre na antenie radiowej "Czwórki".

14. kwietnia w studiu koncertowo-nagraniowym im. Czesława Niemena Radia Koszalin odbył się pierwszy w historii zespołu radiowy koncert unplugged. W koncercie uczestniczyło kilku zaproszonych gości. Koncert został zarejestrowany i jest dostępny w materiale audio-video.

W 2014 roku zespół zagrał 79 koncertów. Kilka z nich to udział w festiwalach i większych wydarzeniach.
01.03. - Rocket Festiwal Arena Gdynia
17.08. - Ostróda Reggae Festival
29.08. - Żukowo Freedom Festival

Tradycyjnie już zespół wspierał WOŚP, uczestnicząc w specyficznych wydarzeniach związanych z finałem Orkiestry.
15.01. - Charytatwyny koncert podwórkowy dla Łukasza w Szczecinie
07.03. - Koncert na Rozliczenie 22. finału WOŚP w Warszawie

2015

Po ośmiu latach wspólnego grania, w kwietniu z zespołu odszedł gitarzysta Michał Dolak (Shaggy). Jego miejsce zajął Antoni Waraksa (Anton). Publiczna inauguracja Antka obyła się podczas koncertu w Legnicy w dniu 14.04.2015.

W 2015 roku zespól zagrał 50 koncertów.

2016

W styczniu zespół zagrał dwa koncerty związane z 24. finałem WOŚP.

18. stycznia zespół zawiesił swoją działaność i rozstał się z wokalistą, autorem tesktów oraz projektów graficznych - Natanielem Marsal Cabitango (Chill).


Raggafaya: Shaggy, Punktak, Hauka, Chill, Les Farooosh